Основні поняття. Друковані матеріали
BlueBack - папір постерний (зовнішнє підсвічування) із синьою підкладкою.
Міцний папір (з покриттям) підвищеної непрозорості та оптимальної білизни. Щільність 115-120 г/м2. Покриття блакитного кольору, нанесене на тильний бік, дає змогу наклеювати носій на темні та строкаті основи - без колірних викривлень і без просвічування зображення, що лежить нижче. Відсутність схильності до набрякання і розривів, висока стійкість до коливань температури і відносної вологості дають змогу використовувати цей матеріал як усередині, так і поза приміщеннями. Найпопулярніше застосування - щитова реклама.
Банерна тканина (англ. banner - смуга матерії, на якій намальовано якийсь знак, транспарант)
Банерні тканини являють собою композиційний матеріал, що складається з високоміцної поліефірної сітки в основі та двостороннього пластичного вінілового покриття.
Типи тканин для друку беннерів:
- Фронтліт (frontlit - освітлений з лицьового боку) висвітлюють спереду, оскільки ця тканина погано пропускає світло. Він використовується в рекламних конструкціях з фронтальним підсвічуванням. Використовуються для друку банерів і зовнішньої реклами, великогабаритної настінної реклами, декоративних драпіровок, прапорів, легких перегородок, мобільних стендів. Однаковою мірою підходять для інтер'єрної та вуличної експлуатації.
- Бекліт (backlit - освітлений зі зворотного боку) - тканина пропускає світло, її використовують для світлових коробів, вивісок, дахових установок. Він не тільки пропускає через себе, а й розсіює світлові промені, тому, направивши світло на задню частину матеріалу, ви отримаєте більш яскраве зображення. Цей матеріал не використовується для створення великоформатних банерів та інших виробів широкоформатного друку, оскільки має недостатню для цього міцність. Але знайти йому заміну для вивісок і світлових коробів зараз практично неможливо - його вартість нижча від пластику, а в обробці бекліт простіший і технологічніший.
- Блекаут (blackout - блокувати) - використовується для двостороннього друку, тому що обидва боки банера спеціально зроблені гладкими. Блокаут - найміцніша з банерних тканин, оскільки в рекламі будуть задіяні обидва боки банера, то і навантаження на нього буде велике, що вимагає від нього підвищеної міцності і надійності.
Цей матеріал являє собою спеціальну неткану полівінілхлоридну (ПВХ) сітку, армовану поліефірною ниткою. На поверхню ПВХ нанесено спеціальний лак. Щільність 270-320 г/м2, прозорість до 45%, діапазон робочих температур від -30 до +70, міцність на розрив 1500 Н/см.
Основною особливістю цього матеріалу є те, що завдяки ретельно підібраним розмірам отворів сітки, товщині ниток і типу їхнього плетіння матеріал практично не схильний до механічного впливу вітру, що визначає мінімальну парусність полотна одержуваного зображення. Описана вище структура матеріалу визначає знижену, порівняно з банерними тканинами, щільність матеріалу, що в сукупності з невеликою парусністю дає змогу виготовляти зображення надвеликого формату. Матеріал характеризується високою розмірною стабільністю, стійкістю до погодних впливів (перепадів температур, вологості, УФ-випромінювання, абразивного та хімічного впливу). Належить до класу важкогорючих матеріалів.
Матеріал зазвичай використовують для друку широкоформатних зображень і подальшого декоративного маскування фасадів ремонтованих будівель. Крім декоративної функції вінілова сітка для друку виконує роль засобу захисту вулиць від запилення під час проведення ремонтно-будівельних робіт. Також друк на сітці використовують для театральних і студійних декорацій, оформлення виставкових стендів і місць продажів. Знижені значення парусності та щільності забезпечують можливість монтажу зображень без зведення спеціальних монтажних конструкцій.
Матеріал являє собою полівінілхлоридну (ПВХ) плівку. Для забезпечення необхідних властивостей по пластичності матеріалу в ПВХ додані спеціальні добавки - пластифікатори. Робоча поверхня плівки вкрита спеціальним лаком, що виконує захисні функції, а також забезпечує якісне нанесення зображення. На зворотний бік плівки нанесено клейовий шар. Оскільки матеріал має значно нижчі характеристики міцності порівняно з банерними тканинами, то для захисту матеріалу і нанесеного на нього зображення від механічних впливів, як правило, використовується ламінація - нанесення прозорого захисного шару на зображення. Для цього, зазвичай, використовують аналогічні за структурою ПВХ плівки, звані ламінатами.
За технологією виготовлення плівки поділяються на кладровані та литі. Під час виготовлення кладрованих плівок використовується технологія прокатки шматка матеріалу до потрібної товщини. У випадку ж з литими плівками, необхідної товщини плівка виходить шляхом лиття розплавленого матеріалу. Ця технологія дає змогу отримувати плівку з кращими характеристиками пластичності, оскільки в цьому разі відсутній так званий ефект пам'яті форми під час впливу температурних перепадів на плівку. Зображення на кладрованих плівках застосовується, як правило, для наклейки на прості рівні поверхні, такі як щити, покажчики тощо. Литі ж плівки використовуються для обклеювання складних опукло-увігнутих поверхонь, як-от борти авто та авіатранспорту. Також самоклейна плівка розрізняється за типом клейового шару. Існує перманентне (permanent) і видаляється (removable) клейові покриття. У разі клейового покриття, що видаляється, зображення, виготовлене на такій плівці, можна легко видалити з поверхні, на яку його змонтували, без залишків клею на ній. Величина адгезії клею плівки до монтажної поверхні в такому разі менша, ніж у перманентного клейового шару. Такі плівки використовуються у випадках короткострокового монтажу зображення на поверхню з необхідністю його подальшого видалення.
Основні типи самоклейних плівок:
- Самоклейка п лівка для друку плакатів із зовнішнім підсвічуванням (матова глянцева) Непрозора самоклейна ПВХ-плівка для виконання будь-якого типу графічних робіт відповідних термінів служби із застосуванням як усередині, так і поза приміщеннями. Використовується для обклеювання стендів, великих площин по всій їхній поверхні, автомобілів, призматронів тощо.
- Транслюцентна самоклейна плівка (для друку плакатів із внутрішнім підсвічуванням) Транслюцентна самоклейна ПВХ-плівка, що гарантує однакову насиченість кольорів за умови внутрішнього і зовнішнього підсвічування. Застосовується для виготовлення світлової та має тривалий термін служби при використанні на вулиці.
Перфорована самоклейна плівка. Матеріал являє собою перфоровану самоклейну ПВХ-плівку для друку. Нанесене зображення зазвичай монтується на скло (вітрини, скло кабіни автомобілів). Відповідним чином підібрана перфорація плівки забезпечує ефект сприйняття зображення з лицьового боку при фронтальному підсвічуванні. Зі зворотного боку зображення досягається ефект тонованого скла, що не перешкоджає огляду зсередини приміщення.
Люверс - металевий циліндр із капелюшком, застосовується для окантовування отвору металом. Виготовляється з листового металу штампуванням. Зазвичай люверс комплектується кільцем (шайбою). Шайба (підкладка) може бути з металу або пластику (зазвичай для люверсів з нержавійки). Люверс без шайби називають блочка (блочки).